СПАДКОЄМЦІ ПЕРШОЇ ЧЕРГИ

Адвокат по спадщині

Спадщина – це майно, яке залишилося після смерті людини і яке передається його спадкоємцям за встановленою нотаріальною процедурою.  Українське законодавство передбачає певний порядок спадкування, згідно з яким до спадкоємців першої черги належать: діти, чоловік або дружина, а також батьки померлого.

При цьому, якщо є декілька спадкоємців першої черги, які прийняли спадщину, то спадщина може бути розподілена між ними порівну.  У разі відсутності спадкоємців першої черги (або неприйняття ними спадщини або відмови), спадщина може перейти спадкоємцям наступних черг (другої, третьої і т.д.) згідно з законом.  Вартість оформлення спадщини залежить від кількості спадкоємців, переліку та видів спадкового майна.

Черги спадкування в Україні


1 Черга Спадкоємців

діти померлого, чоловік або дружина спадкодавця, батьки померлої особи


2 Черга Спадкоємців

рідні брати та сестри померлої особи, її баба та дід спадкодавця


3 Черга Спадкоємців

рідні дядько та тітка спадкодавця з боку батька або матері


4 Черга Спадкоємців

особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як 5 років перед смертю


5 Черга Спадкоємців

інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно і утриманці  Важливо!  існують також право представлення та спадкова трансмісія

Спадкування спадкоємцями 1 черги

Спадкування спадкоємцями першої черги – це найпоширеніший варіант у практиці нотаріуса по спадщині. Досить часто до нотаріуса звертаються за консультаціями саме з цієї теми. В статті нижче ми розглянемо найпоширеніші питання, що ставляться нотаріусу при спадкуванні спадкоємцями 1 черги. 

Якщо Ви знаходитесь у стані спадкоємця першої черги, Вам необхідно своєчасно звернутися за отриманням нотаріального свідоцтва про право на спадщину, яке дає Вам право на спадщину відповідно до закону. Фахівець допоможе Вам зробити всі необхідні дії та забезпечить правильність оформлення документів.

Важливість правильного оформлення спадщини

Правильне оформлення спадщини є дуже важливим для спадкоємців, оскільки це дозволяє їм легально отримати майно та інші активи, що належали померлому. Якщо оформлення спадщини не проведено відповідно до законодавства, можуть виникнути різноманітні складності та непорозуміння, такі як суперечки між спадкоємцями, спроби втручання з боку третіх осіб.

Тому, щоб уникнути незручностей, варто дотримуватися правил та процедур, передбачених законодавством, та звернутися до фахівців з питань спадкового права, які допоможуть оформити спадщину правильно та без проблем.

Хто є спадкоємцями першої черги в Україні?

Перша черга спадкоємців в Україні визначається згідно з Цивільним кодексом України та включає такі категорії близьких родичів: діти; батьки померлої особи; переживший вдова або вдівець. 

Як по закону ділиться спадщина між спадкоємцями в Україні?

Спадкоємці першої черги, які прийняли спадщину та своєчасно звернулися до нотаріуса, можуть успадкувати все спадкове майно в рівних частках (якщо спадкоємці не змінили розміру частин на підставі договору в порядку, передбаченому ст. 1267 ЦКУ);  Якщо ж уявити, що ніхто зі спадкоємців першої черги не прийняв спадщину вчасно, вони можуть втратити це право. У цьому разі права на спадщину можуть бути оформлені спадкоємцями інших черг;

Як правильно прийняти спадщину спадкоємцю першої черги?

Закон України передбачає обмежений строк для прийняття спадщини – до 6 міс (але в період воєнного стану діють певні тимчасові зміни, актуальну інформацію щодо строку вступу до спадкування уточнюйте у нотаріуса). До настання встановленого терміну спадкоємці можуть звернутися до нотаріуса та відмовитися від спадщини або прийняти її. Не можна пропускати встановлені законом терміни. Пропустивши термін, спадкоємець може втратити права прийняття чи відмова від спадщини. Прийняття спадщини спадкоємцем першої черги – це лише перший етап.

Оформлення спадщини включає в себе заведення спадкової справи та отримання свідоцтв про право на спадщину на спадкове майно.  Оформити заяву про прийняття спадщини або ж зробити заяву про відмову від спадщини, завести спадкову справу, а також отримати Свідоцтва про право на спадщину на рухоме та нерухоме майно, спадкоємці можуть у нотаріуса.

Звертатися до нотаріуса необхідно за останнім місцем реєстрації проживання померлого. Наприклад, якщо померлий на день смерті був зареєстрований та проживав у Києві, оформляти спадщину можливо у нотаріуса, незалежно від району.  Усі спадкоємці в одній спадковій справі оформляють спадщину в одного нотаріуса. Не може один спадкоємець оформляти спадщину в одного нотаріуса, а інший спадкоємець у цій справі – в іншого нотаріуса.

Як оформити спадщину з-за кордону?

Для оформлення спадщини в Україні з-за кордону спадкоємець має своєчасно прийняти спадщину в належній формі, а також завести спадкову справу. Уточнюйте у адвоката по спадщині всі особливості законодавчого регулювання процедури для такого випадку. При наявності додаткових питань, зверніться до нотаріуса.

Як отримати консультацію адвоката?

Звертайтеся до нотаріуса для уточнення необхідної додаткової інформації, а також для запису на прийом адвоката з усіх питань оформлення спадкових прав

ПОШИРЕНІ ПИТАННЯ:

Як вибрати нотаріуса для оформлення?

Спадщина оформляється у нотаріуса за останнім місцем реєстрації проживання померлого. Наприклад, якщо померлий на день смерті мав зареєстроване місце проживання у місті Києві, то спадок можна оформлювати у нотаріуса Києва, причому незалежно від району. Оформлення спадкових документів – це серйозна та відповідальна справа, вибирайте досвідченого та надійного нотаріуса, якому довіряєте. Якщо Вам потрібна особиста консультація з урахуванням особливостей ситуації – телефонуйте в робочий час для уточнення необхідної інформації про вартість оформлення спадщини та інші умови, а також для запису на особисту консультацію.

Чи можна відмовитись від спадщини на користь іншого спадкоємця?

Будь-який із спадкоємців першої черги може відмовитися від спадщини, у межах встановлених строків. Якщо відмова було зроблена адресно на користь іншого спадкоємця, то цю частку у спадщині, отримує той спадкоємець, на користь якого було зроблено відмову. Якщо ж у відмові не було зазначено на чию користь її було зроблено, то все спадкове майно ділиться між усіма спадкоємцями, які прийняли спадщину. Важливо вчасно оформити заяву про відмову від прийняття спадщини.

Що робити якщо виникла суперечка між спадкоємцями?

Якщо виникла суперечка між спадкоємцями, то, можливо, варто подумати про звернення до адвоката по спадковим справам. Досвідчений юрист допоможе і в тих випадках, якщо втрачено документи на майно або документи, що підтверджують спорідненість, а також якщо Вам необхідно оформити спадщину, але Ви не можете займатися оформленням особисто або переїхали за кордон і перебуваєте як біженець в іншій країні і не маєте можливості відвідати нотаріуса в Києві особисто.

Як ділиться спадщина між дружиною та дітьми?

Якщо немає заповіту дружина та діти входять до складу спадкоємців першої черги. Спадкоємці першої черги, які прийняли спадщину та своєчасно звернулися до нотаріуса, можуть успадкувати все спадкове майно в рівних частинах (якщо спадкоємці не змінили розміру частин на підставі договору в порядку, передбаченому ст. 1267 ЦКУ). Навіть якщо померлим був залишений заповіт, то дружина може претендувати на виділ своєї частки зі спільного майна подружжя, а також, в деяких випадках, і на отримання обовʼязкової частки у спадщині. До речі, діти також можуть претендувати на обовʼязкову частку у випадках передбачених законодавством України.

Яка перша лінія спадкування згідно законодавства?

Зазвичай під “першою лінію спадкування” в побутових розмовах мають на увазі “спадкоємців першої черги спадкування”. Як вже зазначалося, спадкоємцями першої черги є: діти, переживший чоловік або дружина, а також батьки померлої особи. Спадщина може бути розподілена в річних частках поміж спадкоємцями, які прийняли спадщину

Які спадкоємці 1 черги згідно закону?

Спадкоємцями 1 черги є наступні особи: діти покійного (повнолітні, неповнолітні або малолітні), переживший чоловік або дружина померлої особи, а також батько та мати померлого. Спадкоємці 1 черги, які своєчасно прийняли спадщину, можуть отримати спадщину у рівних частках.

Які черги наслідування в Україні?

1 черга: Діти померлого, чоловік або дружина спадкодавця, батьки померлої особи; 2 черга: Рідні брати та сестри померлої особи, її баба та дід спадкодавця; 3 черга: Рідні дядько та тітка спадкодавця з боку батька або матері; 4 черга: особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як 5 років перед смертю; 5 черга: інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно і утриманці  

Як ділиться спадщина між дітьми?

Спадкоємцями 1 черги є чоловік або дружина померлої особи, діти, а також батьки. Майно спадкується в рівних долях. Спадкоємець може відмовитися від спадщини, тоді долі інших спадкоємців збільшаться.

Хто перший претендує на спадщину?

Якщо померлим був залишений заповіт, прийняти спадщину можуть спадкоємці зазначені в заповіті і спадкоємці, які по закону мають право на обов'язковку частку. Якщо заповіту не було, то право на спадкування мають спадкоємці згідно черг спадкування. Всього передбачно 5 черг спадкування.

Хто перший спадкоємець: жінка чи діти? 

Жінка і діти входять до числа спадкоємців першої черги. Але дружина, окрім спадщини, також може претендувати на видачу свідоцтва на половину спільного майна нажитого в шлюбі.